O kendo

Kendo znamená Cesta meča. Je to pôvodné Japonské bojové umenie, priamo pochádzajúce od Japonských Samurajov a je to umenie šermu samurajským mečom Katana. Počiatky Kendo môžeme datovať už od 10. - 11. storočia, keď sa vrstva samurajov začína obajovovať.
Dnešná podoba Kendo sa formovala koncom 19. a začiatkom 20. storočia.


Dnešné Kendo obsahuje mnoho techník sekov a bodov, postojov, rôzne druhy práce nôh a rôzne útočné techniky a obranné protitechniky a ďalšie veci. Pracuje sa so vzdialenosťou, načasovaním a so spústou ďalších konceptov a metód, ktoré si praktikanti Kendo postupne osvoja a pomocou rôznych druhov cvičení ich zlepšujú a zdokonaľujú. Osnova výcviku je komplexná a adept sa v nej postupne posúva od základných prvkov k pokročilejším, tréning tela je sprevádzaný mentálnym tréningom.


Kendo je nielen bojové umenie, ale je to tiež súčasť tradičnej kultúry s historickými koreňmi. Súčasťou výcviku sú teda aj prvky ohľadne morálky, filozofie a etikety.


Cieľom dnešného Kendo je predovšetkým výchova človeka a cvičenie jeho tela a mysle. Tréning Kendo je dlhodobý a trvá celý život. Kendo harmonicky rozvíja človeka ako po fyzickej tak predovšetkým po mentálnej stránke v duchu filozofie Budo (武道). Staré japonské príslovie hovorí “Ak chceš byť dobrým šermiarom, musíš byť dobrým človekom.“ V tejto múdrosti je obsiahnutý samotný dôvod, prečo v dnešnej dobe, keď k používaniu meča nie je žiadny praktický dôvod, cvičíme Kendo.